Zapojím se

Národní platforma firemního dobrovolnictví

2. říjen 2017

Čas pro dobrou věc podesáté v Praze a Středočeském kraji

Čas pro dobrou věc podesáté v Praze a Středočeském kraji

Zaměstnanci Skupiny ČEZ se v polovině září vydali pomáhat 11 neziskovým organizacím v Praze a okolí. Na 55 dobrovolníků tak svůj klasický „čezácký“ pracovní den strávilo údržbářskými, zahradnickými či úklidovými pracemi, ale věnovali se také klientům.

Hvozdy jsou dobrovolnickou stálicí

Hned dvakrát nabídlo celkem 13 energetiků pomocnou ruku Centru sociálních služeb Hvozdy, kde poskytující péči lehce mentálně postiženým mladistvým klientům. První pětičlenná parta přijela ve středu z vodní elektrárny Orlík. Druhá osmičlenná byla tradičně složená ze specialistů a manažerů z útvaru účetnictví ČEZ, a. s., včetně jeho ředitele, kteří přijeli pomáhat na stejné místo už popáté. Ostatně ani „vodníci“ z Orlíka nebyli ve Hvozdech poprvé. „Jsme tu už poněkolikáté. Za prvé to máme blízko a za druhé jsme tu užiteční, vždy nám zadají práci, která je ve finále za námi vidět. My máme radost, že je smysluplná a oni, protože jsme jim s něčím pomohli,“ řekla například Jana Caisová z VE Orlík.

„Lidé z ČEZ nám vždy hodně pomohou s údržbou celého areálu. Škoda, že nemohou přijet častěji. Jsou totiž práce, které s našimi klienty nezvládneme. Navíc většina z nich už u nás byla tolikrát, že jim ani nemusíme vysvětlovat, co po nich chceme. Chlapi se sami chopí pily, sekery či travní sekačky, ženy se ihned pustí do smejčení. Prostě jedním slovem super,“ kvitoval Jaroslav Hušbauer, vedoucí technického úseku Centra sociálních služeb Hvozdy.

Komunitní centrum i psí škola

Slova chvály a díků zazněla i ve Vraném nad Vltavou, kde potřeboval spolek Stará škola pomoc s úpravou zahrady. „Snažíme se o její rekonstrukci, takže jsme ji potřebovali vyčistit, upravit a srovnat terén pro budoucí petangové hřiště, vykopat staré kořeny, připravit výkop pro uložení betonových obrubníků a podobně. Všichni jsou moc šikovní, jak muži, tak i ženy.  Umí vzít za práci, rozjeli se pěkně. Klidně je k nám posílejte častěji,“ shodli se členové tohoto komunitního centra nad řekou Vltavou Anna Lupienská a Antonín Anděl, kteří měli pětičlennou skupinu energetiků na starost.

Zdatné dobrovolníky vychvaloval i Jaroslav Karas, správce areálu Helpppes, centra výcviků psů pro postižené: „V sobotu 23. září u nás proběhne takzvaný Super den, tedy slavnostní promoce třinácti vycvičených asistenčních psů. Počítáme s velkou účastí veřejnosti, včetně známých osobností jako jsou Karel Gott, Miro Žbirka, Marta Kubišová, Milan Peroutka a další. Proto jsme přivítali letošní pomoc energetiků dvojnásob. Potřebujeme totiž dát areál trochu do pucu, což obnáší drobné terénní úpravy, hlavně vytrhání plevele, přípravu plakátů a také například složení a zabalení stovek potištěných triček různých velikostí. Práci tudíž u nás mají jak ženy, tak i muži. Všichni jsou strašně šikovní a hlavně rychlí, vážíme si jejich pomoci a moc za ni děkujeme.“

Jak se celá parta dobrovolníků v oranžových tričkách shodla, hlavním důvodem jejich účasti na dobrovolnickém dni je pomoc potřebným. „Všichni jsme tu i proto, že máme rádi zvířata, hlavně pejsky. Rádi si také alespoň jednou do roka smysluplně odpočineme od našich běžných pracovních povinností a poznáme kolegy či kolegyně z jiných společností a útvarů naší Skupiny.  Jinak bychom se třeba ani nepotkali,“ uvedly střídavě za souhlasného přikyvování ostatních Erika Sedlářová a Martina Kvasnicová z pražské centrály ČEZ. Největší odměnou pro všechny nebylo přitom jen poděkování za odvedenou práci, ale i možnost přihlížet jen pro ně komentovaném výcviku dvouletého křížence Ferdy se žlutou vestou s nápisem „Asistenční pes ve výcviku“, a to během přestávky na oběd.

Zahradníci, údržbáři, terapeuti a další…

Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského; Centrum Dialog, o. p. s.; Dílny tvořivosti, o. p. s.; Palata - Domov pro zrakově postižené; Lemniskáta - život bez bariér, o. p. s, či Psychiatrická nemocnice Bohnice byly další pražské neziskové organizace, jimž věnovali čas pro dobrou věc dobrovolníci ze Skupiny ČEZ.

Sběr jablek v zahradě nemocnice a jejich příprava pro zpracování v nemocniční kuchyni; Pomoc v kanceláři při administrování projektu Adopce afrických dětí - projekt pomoci na dálku;  Údržba venkovních prostor či předčítání z knih a časopisů nevidomým klientům; Různé aktivity s klienty terapeutické dílny, včetně výroby dárkových předmětů nebo ruční výroba sešitů v chráněné papírenské dílně. To je jen stručný výčet toho, čím vším dobrovolníci ze Skupiny ČEZ prošli.  V Psychiatrické nemocnici Bohnice, se z nich třeba stali zahradníci, neboť dostali na starost zazimovat kany a růže. „Každý rok tu máme dobrou partu pracantů, každý rok jsme s nimi spokojeni, odvedou pořádný kus práce. Ano, jsou pro nás opravdu přínosem.“ zopakoval jen slova svých předřečníků Jiří Dobiáš, vedoucí nemocniční farmy.

Nejinak tomu bylo i v případě tří zaměstnanců ČEZ Distribuce, kteří se vypravili pomáhat do Centra pro všechny v Nymburku, kde na zahradě například montovali dřevěný přídavný modul k domečku. Ředitelka centra Martina Kučerová na ně pěla stejnou chválu jako všichni ostatní. „Jsme prakticky místní, tak jsme si řekli, že pomůžeme tentokráte doma tam, kde je to zapotřebí,“ shodli se Jakub Urbánek, Michal Rajevski a Marek Homola.

O co vlastně jde…

„Čas pro dobrou věc“, jak se správně projekt dobrovolnických dnů jmenuje, se napříč všemi lokalitami ČR, v nichž Skupina ČEZ působí, letos koná již po desáté. Jeho smyslem je, že každý ze zaměstnanců, který si najde čas pro dobrou věc, může věnovat jeden pracovní den neziskovým organizacím, jež působí hlavně v sociální oblasti či se zabývají ochranou životního prostředí. Energetici přitom plní zadané úkoly, které mají organizacím alespoň trochu odlehčit od jejich každodenních povinností a starostí. Prostě pomoc tam, kde je zrovna v daný moment zapotřebí. V uplynulých devíti letech se tak do programu firemního dobrovolnictví zapojilo více než tři tisíce energetiků na nejrůznějších postech. Letos si to mnozí již po x-té zopakovali a další kolegové se k nim nově přidali.

Pro firmy

  • Nadchneme vás pro dobrou věc a zajistíme, že pomůžete tam, kde je to třeba
  • Připravíme dobrovolnický event s přidanou hodnotou
  • Díky nám využijete své odborné znalosti pro neziskový sektor
Jak to funguje

Pro neziskovky

  • Zapojte se do největší profesionální sítě pro firemní dobrovolnictví
  • Najděte zapálené firemní dobrovolníky
  • Využijte různé druhy pomoci od manuální po odbornou

Jak to funguje
BPS

BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 11
120 00, Praha 2

Byznys pro společnost je největší odborná platforma pro sdílení principů odpovědného podnikání v České republice. Jsme partnerskou organizací CSR Europe.