Zapojím se

Národní platforma firemního dobrovolnictví

25. září 2019

Čas pro dobrou věc v severních Čechách

Čas pro dobrou věc v severních Čechách

Již podvanácté věnovali čas dobré věci zaměstnanci Skupiny ČEZ v Ústeckém a Libereckém kraji. Pomohli v 5 neziskových manuálními pracemi i trávením času s klienty.

Bylo tomu tak například i v libereckém Jedličkově ústavu, kde si tři muži z ČEZ Distribuce a jeden z ČEZ ESCO navlékli pracovní rukavice a chopili se pily, sekery či velkých zahradnických nůžek. Čekalo je totiž čištění rokle, respektive strmé stráně spadající k bývalému jezírku v tamním lesoparku, od náletových dřevin. „Je to takový nekonečný koloběh, dobrovolníci na jedné straně začnou, a když dojdou na konec, mohou začít znova. Rozumí se, že tím myslím všechny dobrovolníky, kteří se u nás během roku vystřídají. Je přitom jedno zda jsou z ČEZu nebo odjinud, vždy jsme se všemi spokojeni. Svou práci u nás každý odvede bezezbytku,“ konstatoval spokojeně Roman Hégr, vedoucí technického zabezpečení Jedličkova ústavu.

„Vyčistit stráň od náletových dřevin by pochopitelně klienti ústavu nezvládli a jeho personál je tady od toho, aby jim plně věnoval veškerou péči. Na nás je pak alespoň jeden den v roce pomoc tam, kde je to zrovna zapotřebí,“ dodal za všechny energetiky Jan Folprecht z ČEZ Distribuce. Tím vlastně i naznačil, že v „Jedličkárně“ se svými kolegy není poprvé a určité ne ani naposledy.

Stejně tomu tak bylo i ve skanzenu lidové architektury v Zubrnicích, kde již popáté skupina energetiků z několika společností Skupiny ČEZ navázala na práce z předchozích let. Čtyři ženy likvidovaly náletové dřeviny ve strouze pod mlýnem Týniště čp. 28. Pětice mužů například planýrovala prostor mezi domem z Řehlovic a mlýnem. Především odstraňovali trčící kameny ze země, Velké žulové kvádry vykopávali a transportovali na jiné místo i přímo před domem. Vykopávali i jámy pro usazení hraničních kamenů. „S pomocí lidí z ČEZ jsme velmi spokojeni. Už pátým rokem se nebojí přiložit ruce k dílu a je jedno, zda jde o muže či ženy. Letos bych jen zase zopakoval slova chvály z předchozích let,“ poznamenal František Ledvinka, vedoucí Skanzenu Zubrnice.

Pomoc při údržbě zeleně v areálu domova a případně údržbové práce v budově; to byla hlavní náplň práce pro pět dobrovolníků z ČEZ Teplárenské (2) a Elektrárny Prunéřov (3), kteří zavítali pomáhat do Dětského domova v Mašťově. Pět žen z Elektrárny Tušimice pro změnu pomáhalo v kadaňském sdružení RADKA, kde je čekaly práce na zahradě, úklid hřiště a příprava herních pomůcek pro děti.

Dalších čtyři ženy z Elektrárny Tušimice, a stejný počet i z chomutovského pracoviště ČEZ, a. s., se vydaly do Domova pro seniory v Kadani. Zde se v dopoledních hodinách například zaměřily na údržbu takzvaného Kamene vzpomínek a jeho okolí, obroušení a nový nátěr židlí nebo mytí prosklených dveří do vstupní haly. Odpoledne pak patřil jejich dobrovolnický čas samotným seniorům. „Rády sem jezdíme pomáhat, navíc si pročistíme hlavy, protože z nich můžeme vypustit naše běžné pracovní povinnosti. To nás čeká hlavně odpoledne, kdy se budeme věnovat jen seniorům a hrát s nimi různé hry. Na to se vždy těšíme, nikdy nám nedají nic zadarmo,“ shodly se například Jitka Jansová a Eva Sobková z Elektrárny Tušimice. 

Jejich slova doplnila Lenka Raadová, ředitelka Městské správy sociálních služeb a zároveň Domova pro seniory v Kadani: „Samozřejmě jsme velice rádi, že u nás přiloží dobrovolníci ze Skupiny ČEZ ruce k dílu. Již po čtvrté musím konstatovat, že jsou vždy velmi šikovní a ochotní se našim klientům věnovat. Odpoledne přitom vždy věnují společným aktivitám s našimi klienty, aby měli kontakt s okolním světem a hlavně strávili smysluplně čas plný zábavy s někým jiným, než jen s lidmi své věkové kategorie. Předloni si takhle společně zahráli pétanque a vloni slovní šibenici a bingo. Letos přišly na řadu Šťastný neuron, tedy procvičování paměti, a cvrnkaná.“

Pro firmy

  • Nadchneme vás pro dobrou věc a zajistíme, že pomůžete tam, kde je to třeba
  • Připravíme dobrovolnický event s přidanou hodnotou
  • Díky nám využijete své odborné znalosti pro neziskový sektor
Jak to funguje

Pro neziskovky

  • Zapojte se do největší profesionální sítě pro firemní dobrovolnictví
  • Najděte zapálené firemní dobrovolníky
  • Využijte různé druhy pomoci od manuální po odbornou

Jak to funguje
BPS

BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 11
120 00, Praha 2

Byznys pro společnost je největší odborná platforma pro sdílení principů odpovědného podnikání v České republice. Jsme partnerskou organizací CSR Europe.